Archiv‎ > ‎

XXVI. setkání lidových muzik a V. setkání dětských lidových muzik

přidáno: 6. 11. 2009 15:29, autor: František Kučera   [ Aktualizováno 9. 2. 2011 0:53 uživatelem Kytice Admin ]

Opět přede dveřmi je tradiční Hudebním festival lidového umění, muzicírování a souznění lidových tonů v  lidových muzikantů Čech, Moravy a Slezska. Letošní muzicírování je zaměřeno na „Mladost, radost“ v podání malých muzikantů a na „Konec vojančení v Čechách“ tématicky zpracovanou dospělými muzikami. Milovníci lidového hudebního umění budou mít možnost vychutnat pestrou škálu krásných písniček na daná téma na dvou místech na Praze 18 – Letňanech  a na  Praze 7.   

Hlavními pořadateli festivalu jsou DFS KYTICE, o.s., ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR. Festival se koná za finanční podpory MČ Praha 18 a Ministerstva kultury ČR.

 Záštitu nad festivalem přijali Cyril Svoboda, poslanec Parlamentu ČR, Radim Uzel, ředitel SPRVS a starostové MČ Praha 18 Ivan Kabický a MČ Praha 7 Marek Ječmének.                                                        

Koncert dětských lidových muzik začne v pátek 6. listopadu od 18:00 hodin. v KD Letňanka, Praha 18 – Letňany. Dětské muzicírování bude zaměřeno na „Mladost, radost“. V průběhu vystoupení jednotlivých dětských muzik si můžeme uvědomit, že k mladosti bezmezně patří radost. A pokud tato radost se promítne do lásky k lidovému umění, kterou bezelstně nám všem budou předvádět, lze konstatovat jenom jedno, že toto je jedna z cest pro rozvíjení lidových tradic a snaha o uchování kulturního dědictví našich předků.

Určitě je na co Vás všechny milovníky lidové poezie pozvat, aby jste strávili s námi příjemnou chvilku s malými muzikanty či zlatými cimbalistou a dudákem z celostátní „Hry na lidové nástroje Kyjov 2009“. Přijďte se potěšit lidovým uměním, které má stálé místo v našich srdcích i myslích.

Hudební a pěvecký projev vám nabídnou tyto dětské muziky:

Dětská cimbálová muzika KOLÍČEK z Prahy 4, Dětská lidová muzika Malá OSMINKA z Prahy 8, Dětská CM Rosénka z Prahy 5, NOTIČKY z  Řevnic, Malá MUZIKA z Prahy 8, SKŘÍPCI z Ostravy-Vítkovic – vítěz národní přehlídky „Hra na lidové nástroje Kyjov 2009“, která je milým hostem letošního festivalu v obou festivalových programech.

V hlavním sobotním programu XXVI. setkání lidových muzik v pásmu „Konec vojačení v Čechách“, který začne již v 15:00 h., bude v Kulturním centru Vltavská, Praha 7  se nám představí Muzika folklorního souboru GAUDEAMUS, Česká lidová muzika souboru Josefa Vycpálka, Malá Česká muzika Jiřího Pospíšila, Česká lidová muzika KYTICE, CM Jiřího Janouška s Hájíčkem, CM Slováckého krúžku Praha se sborem a chasou, CM souboru Šarvanci, Dětská lidová muzika Melodika a CM Skřípci z Ostravy Vítkovic.

Hostem Setkání bude VUS Ondráš Ministerstva obrany ČR v samostatném pořadu od 18:00 h.

Jako po jiné roky již od památné DOMOVINY i letos po skončení hlavního festivalového programu bude od 20:00 hodin  bude „Lidová kasací zábava“, při které se budou až do půlnoci střídat všechny muziky, které účinkovali v hlavním programu.  Není snad lepšího aktivního odpočinku než si velice dobře zazpívat a zatancovat s kvalitní muzikou tu svou a pobýt tak v příjemném pestrobarevném muzikantském a tanečném prostředí až do půl noci. Určitě bude tu možnost si zatancovat jihočeská kolečka, různé polky, mateníky, vrtěné, sedlácké, danaje, nebo si zazpívat a pak zaverbovat. Určitě dojde i na čardáše či karičky, které již tradičně patří mezí velice oblíbené tance širší veřejnosti bez ohledu na to, z kterého folklorního regionu pochází. Tož pojďte se kasat s lidovou hudbou a nabrat energii, vyčistit mysl, setkat se s přáteli

Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Mediatel – Zlaté stránky, Rádio Proglas,  Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz . Slavnosti podporují Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, ACR Alfa, OSA – Ochranný svaz autorský a další.

Prodej lístků je na místě!

ą
Kytice Admin,
6. 11. 2009 15:32
Comments